پرزنت (ارایه) استارت آپ

پرزنت (ارایه) استارت آپ یکی از مهمترین مراحل رشد یک استارت آپ است.

اگر ایده عالی خودمان را به شکل خوبی تبدیل به یک طرح کسب و کار کنیم. آن را اجرایی کنیم و به محصول یا خدمات اولیه برسیم ولی نتوانیم آن را به درستی ارایه کنیم ، به مانند عکس زیر ایده ما به همراه همه زحماتی که کشیده ایم، از بین خواهد رفت.

هوشمندسازی هوشمند نرم افزار سازمان ساختمان خانه اداره صنعت صنایع هوش مصنوعی هوشیار هوشمندی استارتاپ استارت آپ ارایه سرمایه گذار

 

خیلی از استارت آپ ها در زمانی که باید ایده خوبشان را به شکلی عالی ارایه دهند ، به علت عدم دسترسی به سرمایه گذران و مشتریان ، فرصت های ارایه را از دست می دهند.

اگر یک استارت آپ بتواند به موقع و به روشی صحیح ، محصول یا خدمات خود را به مشتریان ارایه کند ، می تواند سهم زیادی از بازار را نصیب خود کند.

لزوم سرمایه گذاری

یکی از نگرانی های اصلی هر استارت آپی ، تامین هزینه های اولیه آن است. ایده استارت آپی تا زمانی که تبدیل به هدف اصلی زندگی ایده پرداز(ان) آن نشده ، نگرانی برای اجرا شدن آن هم وجود ندارد. اما وقتی ایده پرداز(ان) یک استارت آپ ، می خواهند که از اجرای استارتاپ خود ، پول دربیاورند ، نگرانی ها درباره ادامه راه شروع می شود.

حداقل سرمایه گذاری در یک استارتاپ ، تامین هزینه های حداقلی برای ایده پرداز(ان) استارتاپ است. حتما هر کسی که برای اجرایی کردن استارتاپ خودش وقت می گذارد ، انتظار رفع نیازهای اولیه را دارد. و در خیلی از مواقع به دلیل عدم تامین حداقل درآمد مورد نیاز خود ایده پرداز(ان) یک استارتاپ خیلی خوب ، از بین می رود.

پس اگر می خواهیم با یک امنیت حداقلی به سراغ اجرای ایده مان برویم ، باید به فکر تامین حداقل مخارج خودمان باشیم.

اگر ایده پرداز(ان) یک استارتاپ ، خودشان ، سرمایه اولیه را برای اجرای آن دارند ، فقط باید یاد بگیرند که این سرمایه را چطور خرج کنند تا بعد از مدت مشخصی به مراحل پولسازی استارتاپ شان برسند.

سرمایه گذاری بیرونی

اما همینطور که می دانیم ، بیشتر استارتاپ ها حاصل فکرهای جوان و بدون سرمایه اولیه است. پس در خیلی از مواقع لازم است ، برای اجرای طرحمان از سرمایه گذاران کمک بگیریم.

حالا که دانستیم چرا باید به دنبال جذب سرمایه باشیم ، باید بتوانیم با سرمایه گذاران گفتگو کنیم. خیلی از دوستانی که برای مشاوره به ما مراجعه می کنند، می گویند که سرمایه گذاران را از کجا پیدا کنیم؟

و بعداز اینکه آنها را پیدا کردیم ، چطور با آنها صحبت کنیم. یکی از مشکلاتی که دوستان استارتاپی از من می پرسند این است که ما به سراغ چند سرمایه گذار رفتیم ولی هیچکدام اهمیتی به مزایای طرح ما ندادند.

پس با دو مساله درگیریم. اول اینکه سرمایه گذار ار کجا و چطوری پیدا کنیم. و دوم اینکه باید یاد بگیریم که چطور با سرمایه گذاران صحبت کنیم.

سرمایه یابی

به نظر من برای راه اندازی استارتاپ ، دوران رکود اقتصادی بهترین موقع است. به این خاطر که شغل های فعلی نمی توانند با خدمات و محصولاتی که تا به حال ارایه می کردند ، فروش خیلی خوبی را ادامه بدهند. و همینطور در این دوران ، سرمایه داران برای برای پیدا کردن سرمایه گذاران

پیدا کردن سرمایه گذار

در کشور ما هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی در سالهای اخیر ، از ایده های استارتاپی به خوبی حمایت می کنند.

اگر به دنبال سرمایه گذاری دولتی هستید ، می توانید با جستجو در اینترنت ، سازمانهایی که می توانند به شما کمک کنند را پیدا کنید.

برای پیدا کردن سرمایه گذار خصوصی باید خودمان را به آنها و محل رفت آمد آنها نزدیک کنیم. شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۱۳ اثبات کرد که برای یافتن هر انسانی در دنیای امروز ، می توان با ۶ رابطه به آن فرد دسترسی داشت. دور و بر خود را خوب نگاه کنید. آیا از اطرافیانتان درباره دوستی با یک سرمایه گذار یا ارتباطی هر چند ضعیف با یک سرمایه گذار ، چیزی نمی شنوید؟

سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها باشند ، نیازی به رابطه قوی و نزدیک با شما که ایده پرداز یک طرح خوب هستید ، ندارند.

مکان های حضور سرمایه گذاران

یکی از مکان هایی که می شود سرمایه گذران فعال را پیدا کرد ، نمایشگاه های کسب و کار هستند. مثل نمایشگاه صنعت ساختمان ، نمایشگاه الکامپ ، نمایشگاه لوازم خانگی و … .

یا در جلسات استارتاپی که در کشورمان به فراوانی برگزار می شوند. یا حتی در مهمانی های خانوادگی مثل عروسی ها. یا در مراسمات ملی مذهبی که همه مردم شرکت می کنند. در محله خودتان شاید سرمایه گذاری داشته باشید که در روز عاشورا برای عزاداری به محل پدریش آمده باشد.

ایده پرداز(ان) استارتاپ اگر به فکر پولسازی استارتاپ خودشان هستند باید بتوانند با این سرمایه گذاران وارد گفتگو شوند. هر چند کوتاه. و باید بتوانند سرمایه گذار را متقاعد کنند تا وقتی برای ارایه طرح آنها ، در اختیارشان بگذارند.

برای یادگیری سخنرانی آسانسوری و نوشتن طرح کسب و کار ، می توانید در کارگاه مهندسی استارت آپ هوشمند شرکت کنید.

تفاوت سرمایه گذار دولتی و خصوصی

سرمایه گذاران بخش دولتی ، با ارایه یک طرح استاندارد ، سرمایه لازم را در اختیار شما می گذارند. تقریبا هر سازمانی استانداردهای خودش را دارد. ولی اگر یاد بگیرید که یک طرح کسب و کار خوب بنویسید ، پر کردن فرم های سازمانهای دولتی کار سختی نیست.

سرمایه گذاران خصوصی هم سوالات خودشان را از شما می پرسند. که باز هم تاکید می کنم با یادگیری نوشتن طرح کسب و کار ، می توانید به سوالات آنها به راحتی پاسخ دهید.

یک فرق مهم دیگر بین سرمایه گذار خصوصی و دولتی وجود دارد. سرمایه گذار خصوصی طبق قراردادی که باهم توافق می کنید در سود و زیان شما شریک می شود. یعنی اگر طبق پیش بینی های درست و اصولی که انجام دادید ، باز هم کارتان به سوددهی نرسید ، سرمایه گذار خصوصی با شما در زیانتان شریک می شود.

اما در سرمایه گذاری دولتی ، از میزان سرمایه ای که لازم دارید ، مبلغی را به عنوان وام بلاعوض که نیاز به باز پرداخت آن نیست ، به شما پرداخت می کند و مابقی را مثل یک وام اما با سود بسیار کم و با مهلت شروع بازپرداخت یک یا دوساله به شما میدهد.

اینکه کدام سرمایه گذار (خصوصی یا دولتی) برای طرح شما مفید است را باید بررسی کنید و مطابق با طرح تان آن را انتخاب کنید.

 

زبان سرمایه گذاران

شاید شما هم شنیده باشید که

با هر کسی خواستی حرف بزنی ، با زبون خودش بهش بگو

زبان سرمایه گذاران ، زبان عجیبی نیست. بلکه آنها برای راه اندازی هر کسب و کار جدیدی ، به صورت مشخص و واضح بر روی میزان سرمایه گذاری و میزان درآمدزایی و همینطور زمان تقریبی ، فکر میکنند.

برای سرمایه گذاران ، حتی اگر قصد سرماه گذاری بر روی امور خیریه را داشته باشند ، مهم است که نتیجه آن کار به صورت مشخص چیست. در خیلی از استارتاپ ها دیدم که ایده پرداز(ان) خودشان هم نمی دونند که دقیقا با اجرای ایده شان ، چه چیزی نصیبشان می شود.

این نکته خیلی مهمه که اگر قرار یک سرمایه گذار بر روی طرح شما سرمایه گذاری کند ، بعداز چه مدت و به چه مقدار برایش سود دهی خواهد داشت. فرقی نمی کند که این سوددهی پول است یا کار خیر.

پس به جای نکات قشنگ طرح مون باید خیلی واضح درباره چگونگی اجرا ، زمان ، میزان سرمایه لازم و مقدار سوددهی صحبت کنیم.

نکته مهم در گفتگو با سرمایه گذاران

اگر طرح و ایده ما یک نکته کلیدی داره که باعث جذب مشتری میشه ، باید به سرمایه گذار آن نکته را بگوییم. بعضی دوستان فکر میکنند که اگر نکته کلیدی (یا گاو بنفش-در این باره کتاب گاو بنفش از ست گادین را بخوانید) طرح خودشان را بگویند ، طرحشان کپی شده و از دست می رود. ولی نگرانی در ابن باره بی مورد است.

به این دلیل که سرمایه گذاران واقعی ، خود را مجری طرح نمی دانند. آنها به دنبال مجریان و نیروی انسانی خوب می گردند. فقط کافی است که به دنبال سرمایه گذار واقعی باشید.

 

برای شرکت در کارگاه یک روزه مهندسی استارت آپ هوشمند کلیک کنید.

این پست دارد 10 نظر

 1. ارایه یا پرزنت شاید مهمترین اصل هر کاری می باشد
  اگر بهترین باشی ولی نتوانی خود را درست معرفی کنی
  نمی توانی جایگاه واقعی خود را بدست بیاوری
  ممنون از مقاله خوب شما

 2. سلام
  ارائه‌ی خوب یک کار متوسط می‌تواند از آن موفقیتی بزرگ بسازد. برعکس ارائه‌ی ضعیف یک کار عالی باعث شکست آن می‌شود. ممنون از شما که به این شیوایی، ارائه را مطرح کردید

 3. سلام
  ارائه‌ی خوب یک کار متوسط می‌تواند از آن موفقیتی بزرگ بسازد. برعکس ارائه‌ی ضعیف یک کار عالی باعث شکست آن می‌شود. ممنون از شما که به این شیوایی، ارائه را مطرح کردید

 4. با سلام واحترام
  با هر كسي خواستي صحبت كني با زبان خودش صحبت كن …
  سخن جالبي بود كه مي تواند در موفقيت موثر باشد
  موفق باشيد

 5. با سلام و احترام
  مطلب جالبی بود که در مورد آن صحبت کردید و می تواند بسیار برای افرادی که بدنبال راه اندازی کسب و کاری هستند مفید باشد

  اگر در مورد سخنرانی آسانسوری مربوط به صحبت با سرمایه گذارها، اگر مطالبی را بنویسید بسیار عالی می شود
  موفق باشید

  1. سلام. متشکرم از نظر بسیار خوب شما . حتما درباره ایده خوبتون مطلبی خواهم نوشت.

 6. سلام. متشکرم از نظر بسیار خوب شما . حتما درباره ایده خوبتون مطلبی خواهم نوشت.

 7. سلام وقت بخیر اگر اسلایدر اماده دارین درباره ارایه تحلیل مالی به سرمایه گذار بسیار سپاس گذار خواهم بود
  Salartbz@gmail.com

  1. سلام دوست عزیز
   ارایه به سرمایه گذار قبل از اینکه به مرحله نمایش اسلاید برسه ، باید براساس گفتگوی قوی شکل بگیره. و البته اگر بتونیم گفتگوی موثری با سرمایه گذار داشته باشیم ، لازمه که مستندات رو به هر شکلی برای ارایه به همون سرمایه گذار تاثیرگذار باشه انجام بدیم.
   برای همین هم شاید نشه یه قالب مشخص و از پیش تعریف شده برای ارایه به سرمایه گذار پیدا کرد. اما میشه از قالب هایی که دیگران استفاده کرد به عنوان نمونه (فقط به عنوان نمونه) استفاده کرد.
   در نهایت پیشنهاد من اینه که سعی کنید اسلاید (یا هر مستندی که میخواهید استفاده کنید) رو خیلی واضح و ساده آماده کنید. اینقدر واضح و ساده که به هر کسی نشون دادید ، بتونه حساب و کتاب کار شما رو خیلی راحت متوجه بشه.
   بقیه جوانب اسلایدسازی هم برای زیباسازی اگر رعایت کنید خوبه.
   امیدوارم که در هر زمینه ای که فعالیت میکنید موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×
×

سبد خرید