جایگاه مدیران در تصمیم گیری هوشمند

تصمیم گیری هوشمند یا تصمیم سازی هوشمند

در بسیاری از سیستم های امروزی ، گزارشاتی که به مدیران داده می شود ، فقط جدول بندی و جمع بندی اطلاعات خامی است که به عنوان ورودی به سیستم وارد شده اند. زمانی که حجم داده های ورودی زیاد باشد ، این جمع بندی ها ، کمک خیلی زیادی به مدیران نمی کنند. و مدیران باید دائم از سیستم های کاری زیرمجموعه خود مراقبت کنند.

وقتی صحبت از تصمیم گیری هوشمند می کنیم ، مدیران بسیاری در مقابل آن جبهه می گیرند. و فکر می کنند که با ورود مکانیزم های اتوماتیک ، جایگاه آنان نیز از بین خواهد رفت. درصورتی که هنوز هیچ ماشین هوشمندی نتوانسته است به خوبی انسان فکر کند و تصمیم بگیرد.

همانطور که می دانید ، در همه تصمیمات انسان ، یک جنبه احساس وجود دارد. که باعث می شود بسیاری از تصمیمات منطقی ما ، رنگ و بوی انسانیت به خود بگیرد.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با تحلیل یک موقعیت کاری ، به نتیجه خوبی برای انجام آن کار رسیده باشید. ولی به دلیل احساس ناخوشایندی که به آن کار داشته اید ، همه تحلیل های منطقی مثبت آن را رها کرده و کار را انجام نمی دهید. و پس از مدتی می بینید که انجام ندادن آن کار خاص ، به نفع شما تمام شده است.

احساسات انسانی

احساسات قوی انسانی ، خیلی از اوقات باعث تکمیل و حتی اصلاح تصمیمات منطقی ما هستند. انسان فقط براساس فکر و منطق خود تصمیم نمی گیرد. علم هوش مصنوعی شاید توانسته باشد که به جای انسان فکر کرده و تصمیم بگیرد. ولی به دلیل نبود احساسات در الگوریتم های حل مساله توسط هوش مصنوعی ، هیچ وقت تصمیماتی که ماشین ها می گیرند ، نمی توانند به جای تصمیمات انسانی استفاده شوند.

با همه این صحبت ها ، سوال اساسی این است که ، هوش مصنوعی چه کمکی به مدیران خواهد کرد؟ و آیا اصلا این تصمیم گیری ناقص و نصف نیمه به کار مدیران خواهد آمد؟

اگر نتایج تحلیلی که یک سیستم هوشمند می تواند در اختیار مدیر بگذارد را به عنوان یک عامل تصمیم سازی در نظر بگیریم ، پاسخ واضح است. بله .

درک درست این نکته بسیار مهم است.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

تصمیم سازی هوشمند

اگر از ابزارها و روش های هوشمند برای ساخت یک مکانیزم کامل استفاده کنیم ، می توانیم با به دست آوردن اطلاعات کافی از محیط ، مشتریان ، محصولات/خدمات ، کارکنان ، بازار ، رقبا و … و با کمک سیستم های هوشمندی مثل سیستم خبره ، تصمیم سازی های درستی انجام دهیم. تا کمک بزرگی به مدیران کنیم. کمک کنیم که بتوانند با فکر کامل و احساسات قوی انسانی خود ، تصمیمات کاملی بگیریند.

 

یکی از مهمترین اصول مدیریت ، تصمیم گیری است. ولی تصمیم سازی را می توان به هوش مصنوعی سپرد.

 

با هوشمندسازی توسط علم هوش مصنوعی و کمک گرفتن از علم داده کاوی ، می توان از داده های خامی که در سیستم های مختلف جمع آوری کرده ایم ، تحلیل های بسیار قوی به دست بیاوریم. به صورتی که می شود گفت هر سیستمی با قابلیت هوشمندسازی ، قابلیت فکر کردن و تحلیل کردن آمارها را به جای مدیران دارند.

داده کاوی بخشی از علم هوش مصنوعی است که در صورت ترکیب با سیستم های خبره می تواند به مدیران برای تحلیل اطلاعات حجیم وارده در سیستم های فعلی کمک بسیار کند.

بازطراحی یا بهره برداری

امروزه در کشورمان بسیاری از سیستم های حجیم و پر کاربرد در سازمان های متوسط و بزرگ را می بینیم که چندسالی هست در حال جمع آوری اطلاعات مخاطبین و مشتری ها خود هستند. و به تعبیری ، دریایی از اطلاعات در این سیستم ها ساخته شده است. اما همانطور که گفته شد ، استفاده چندانی از این اطلاعات نمی شود.

به عنوان مثال اگر بخواهیم که از اطلاعات جمع آوری شده در سیستم های پایگاه های بهداشت ، نتیجه بگیریم که معمولا کودکان در چه سنی ، دچار چه بیماری هایی می شوند ، باز هم باید به قدرت تحلیل و تجربه مدیران کهنه کار آن سازمان اعتماد کنیم. و البته به دست آوردن این تحلیل های بسیار وقت گیر خواهند بود.

یکی از پیشنهادهای شرکت های داده کاوی به مدیران این سیستم ها ، تحویل اطلاعات به این شرکت ها ، وقت گذاشتن برای تحلیل و گرفتن نتایج تحلیل هاست.

اما !!! نگرانی اصلی در این روش کار ، لو رفتن اطلاعات با ارزشی است که سالها و زمان زیادی برای جمع آوری آن صرف شده است.

پیشنهاد صحیح

برای اینکه هم بتوانیم از سیستم های هوشمند به صورت دائمی و آنلاین برای تحلیل اطلاعات استفاده کنیم و هم نگران لو رفتن اطلاعات نباشیم ، بهترین پیشنهاد باز طراحی سیستم های موجود است. اگر سیستم های موجود را هوشمند کنیم و قدرت تحلیل اطلاعات را به آنها اضافه کنیم ، می توانیم تحلیل اطلاعات را درون سازمان و بدون نگرانی از لو رفتن اطلاعات ، به صورت دائمی و در لحظه انجام دهیم.

هزینه های باز طراحی

قطعا باز طراحی سیستم های موجود نسبت به تحلیل یکباره اطلاعات ، هزینه های بیشتری دارد. اما اگر به تحلیل های دائمی سیستم هوشمند نیاز داریم (که صد البته نیاز داریم) می بایست فکری اساسی برای آن نماییم.

اگر سیستم سازمان (یا صنعت) شما چندسالی هست که در حال جمع آوری اطلاعات می باشد ، با توجه به پیشرفت ابزارهای هوشمند در جمع آوری و تحلیل اطلاعات می بایست که فکری به حال تغییر و تحول آن نمایید.

و اگر هم جدیدا سیستمی را در سازمان (یا صنعت) خود پیاده سازی کرده اید که امکانات هوشمند را برای ورود و تحلیل اطلاعات ندارد ، می توانید با دانستن راه کارهای هوشمندسازی ، انتظارات خود را به طراحان سیستم بازگو کرده و سیستم خود را به روز رسانی نمایید.

 

[quoteBox author_name=”” author_title=”” avatar=”” text_color=”#333354″ name_color=”#295D84″]چرا گزارش سمینار هوشمندسازی کسب و کار را نمی خوانید؟    گزارش برگزاری سمینار هوشمندسازی کسب و کار[/quoteBox]

این پست دارد 11 نظر

 1. سلام ممنون از مقاله خوبی که به اشتراک گذاشتید
  بسیار جامع و کاربردی بود

 2. سلام ممنون از مقاله خوبی که به اشتراک گذاشتید
  بسیار جامع و کاربردی بود

 3. ممنون از شما . خواندن مطالب تخصصی که به خوبی به آن پرداخته اید و با بیان راهکارهای قابل اجرا و در عین حال کاربردی ، مخاطب خود را همراهی کرده اید برایم بسیار جالب و خواندنی بود . موفق تر از پیش باشید .

 4. ممنون از شما . خواندن مطالب تخصصی که به خوبی به آن پرداخته اید و با بیان راهکارهای قابل اجرا و در عین حال کاربردی ، مخاطب خود را همراهی کرده اید برایم بسیار جالب و خواندنی بود . موفق تر از پیش باشید .

 5. با سلام
  با توجه به موضوع تخصصی این سایت،
  مقاله ای که خواندم مرا شگفت زده کرد.
  اینکه امکان محول کردن تصمیم گیری به سیستم ها به واسطه ی تجهیز آنها وجود دارد.
  از این جهت که مطالب تخصصی را با زبانی ساده بیان می کنید به شما تبریک می گویم
  پیروز و نویسا باشید

 6. سپاس از شما استاد عزیز که نکات کاربردی و اجرایی رو در مورد هوشمند سازی بیان میکنید.
  موفق باشید

 7. ممنون از شما که نکات کاربردی رو در مورد هوشمند سازی بیان میکنید. موفق باشید استاد عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×
×

سبد خرید