مشتری مداری در کسب و کار هوشمند چیست؟ و چطور انجام می‌شود؟

مشتری مداری

مشتری مداری در هر کسب و کاری به معنای رعایت حقوق مشتری به علاوه نکته ای جالب توجه برای مشتری که او را سر ذوق بیاورد.

رضایت مشتری در عصر فراوانی ، به شدت وابسته به ایجاد حس خوب در مشتری است.

اگر مشتری شما ، از شما حس خوب دریافت کند ، حتما خرید خواهد کرد. حتی اگر این خرید به زمان های دیگر موکول شود.

برای کسب و کارهایی که به فکر سودهای کلان در بلند مدت و در نتیجه پایداری کامل هستند ، مشتری مداری یک اصل مهم است.

اگر کسب و کاری دارید که در آن فقط به فکر تامین نیاز ضروری مشتری به همراه قیمت پایین‌تر هستید ، سخت در اشتباه هستید. به این دلیل که رقابت بر سر قیمت در اختیار شما نیست. حتی اگر تولید کننده یک محصول باشید ، قیمت شما در رقابت با رقبا ، شکسته خواهد شد.

و ممکن است بر اثر رقابت بر سر قیمت ، سود صحیح را از دست بدهید. و فقط به زنده ماندن فکر کنید.

مشتری مداری

مشتری مداری و حس خوب

تحربه در سازمان‌های موفقی که مشتری مداری خوبی داشته‌اند ، نشان داده که مهمترین عامل خرید مشتری ، دریافت حس خوب از آن مجموعه است.

به عنوان مثال بسیاری از خریداران دیجی کالا می دانند که قیمت برخی محصولات در این سایت موفق ، بیشتر از قیمت مغازه های فیزیکی است. اما چون از خریدهای خود (و یا خریدهای دیگران) راضی هستند ، باز هم از دیجی‌کالا خرید می کنند.

به نظر شما رمز موفقیت یک فروشگاه اینترنتی در کشوری که بسیاری از صاحبان کسب و کار آن اعتقادی به بازار اینترنتی ندارند ، چیست؟

مهمترین نکته در موفقیت کسب و کارهای بزرگ ، رعایت مشتری مداری است.

این مقاله را درباره اصول مشتری مداری بخوانید : مشتری مداری – اصول مشتری مداری چیست؟

مشتری مداری در کسب و کارهای اینترنتی

در کسب و کارهای تکنولوژیک ، مخصوصا اینترنتی ، مشتری ها معمولا با تجربیات جدیدی روبه رو هستند. آنها با ندیدن خرید می کنند. مشتری مداری می تواند به اعتمادسازی در بین فروشنده و خریدار ، کمک بزرگی کند.

مشتری مداری در فروش فیزیکی (یا حتی تلفنی) می تواند یک صدای گرم و دلپذیر از سمت فروشنده باشد. می تواند یک برخورد مناسب باشد.

فروشندگان خوب در دنیای فیزیکی تجربیات ارزشمندی از مشتری مداری دارند. اما سوال اصلی این است که آیا همان روش های مشتری مداری که در دنیای فیزیکی باعث خوشنودی مشتری و فروش بیشتر می شود ، در کسب و کارهای دنیای مجازی هم تاثیرگذار است؟

مشتری مداری در دنیای مجازی

دنیای مجازی جایی است انسان ها همدیگر را نمی بینند تا طبق روش های فیزیکی بخواهند مشتری مداری را رعایت کنند.

به عنوان مثال نمی‌توان بدون دیدن رودرروی مشتری ، احساس او از شنیدن یک جمله فروشنده را درک کرد. یا نمی‌توان درک کرد که آیا مشتری واقعا از خرید خود احساس شادی فراوان می‌کند یا خیر.

اما نگران نباشید ، دنیای مجازی به دلیل اینکه به مردم (مخصوصا کشور ما) فرصت بروز خود واقعی‌شان را می‌دهد ، فرصت درک صحیح نیازها ، علایق و خواسته‌های مشتری را هم می‌دهد.

پس اگر بخشی از کار مشتری مداری در دنیای مجازی از دنیای واقعی کم دارد ، بخش‌های دیگری هستند که بتوانیم مشتری مداری درستی را پیاده سازی کنیم.

توصیه میکنم برای یادگیری همزمان فروش حضوری و فروش اینترنتی ، این کارگاه را از دست ندهید :

دومین کارگاه فروش هوشمند (فروش حضوری + فروش اینترنتی)

مشتری مداری مجازی صحیح

یکی از نکاتی که می‌تواند در مشتری مداری مجازی به ما کمک کند ، دریافت اطلاعات نامحسوس از مشتریان است.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید : جمع آوری اطلاعات (جمع آوری هوشمند اطلاعات برای بازاریابی و فروش هوشمند)

ما می‌توانیم با تحلیل اطلاعات به دست آمده از مشتریانی که ممکن است فقط سری به کسب و کار ما زده باشند و یا خرید کرده باشند ، تشخیص بدهیم که مشتریان از کدام خدمات ما که در کنار محصولاتمان ارایه می کنیم ، بیشتر راضی بوده‌اند.

یا اینکه تشخیص دهیم که اگر در یکی از صفحات سایت مان ، مشتری یک کلیک کمتر یا بیشتر انجام دهد ، چه تاثیری بر رضایت مشتریان خواهد داشت.

در کسب و کار مجازی همه رفتارهای ظاهری مشتری (کلیک کردن ها ، مرور صفحاتی که به آنها علاقه دارند و …) قابل تحلیل است.

سیستم مشتری مداری

اگر بخواهیم مشتری مداری را به درستی اجرا کنیم ، باید بتوانیم برای آن سیستم بسازیم. سیستم به این معنی که روندهای مشخصی برای خودمان و فروشندگان سازمان (یا صنعت مان) تعیین کنیم.

به عنوان مثال مشخص کنیم که اگر یک مشتری برای بار اول درخواست خدماتی خاص و غیرمعقول از ما کرد ، چه کنیم. و اگر برای بار دوم یا بیشتر این اتفاق افتاد چه کنیم.

مشتری مداری در کل چیزی جز رعایت حقوق مشتری به علاوه خدمات اضافی غیرمنتظره برای مشتری نیست.

در نهایت می‌توانم بحث مشتری مداری را اینگونه خلاصه کنم که اگر می‌خواهیم در عصر علاقه مندی ها ، مشتریهای بیشتر و پایدارتر داشته باشیم ، باید مشتری مداری براساس تحلیل اطلاعات را به خوبی یاد بگیریم. و از ظرفیت های دنیای مجازی در کنار دنیای واقعی برای افزایش بهره وری کسب و کارمان استفاده کنیم.


پیشنهاد ویژه

فیلم سمینار فروش غیرمستقیم

اینجا رو کلیک کنید

اگر سوالی دارید از من بپرسید : @dr.mohsen.hasani

×
×

سبد خرید