مدیریت زمان هوشمند

مدیریت زمان به نظرم در هر کسب و کاری ، مهمترین اصل است.

اگر نتوانیم در زندگی روزمره و کسب و کارمان زمان انجام کارهایمان را مدیریت کنیم ، به طور حتم نمی توانیم ، کار مفیدی انجام دهیم.

اما برای خود من تا سال ها سوال اساسی بود که آیا مدیریت زمان به معنی انجام همه کارها به طور دقیق و سرساعت است؟

یادم هست در شروع جوانی که تازه کار بودم ، تمام سعیم رو می کردم که آدم منظمی باشم و همه کارهام رو سر وقت انجام بدم. ولی از اونجایی که ذاتا آدم منظمی نبودم و بیشتر روحیات منعطف داشتم ، فکر می کردم که آدم بی عرضه و نادونی هستم. (مثل اکثر آدم های منعطف جامعه که این حس رو دارن)

به هر حال بعداز چندسال کشمکش با خودم و کلنجار با کارهای مختلفی که عوض کردم ، سر کلاس استاد عزیزی رفتم که تیپ های شخصیتی رو برامون توضیح داد. و گفت که آدم ها می تونن یا منعطف باشند یا منظم. که البته شدید هیچ کدوم بودن خوب نیست.

بلکه فقط کافیه که خودمون رو بشناسیم و در جای مناسب رفتارمون رو مدیریت کنیم.

تا اینجای کار ، تا حدودی خیالم راحت شد. ولی هنوز هم با کارهایی که باید به صورت منظم و در ارتباط با سایرین انجام می شد ، مشکل داشتم. شاید می تونستم کارهای خودم رو مطابق با میلم برنامه ریزی کنم. ولی ارتباطات رو نمیشه خیلی هم سلیقه ای پیش برد.

مثلا زمانی که به رئیس تون قول میدید که کاری رو راس ساعت خاصی انجام میدید ، باید خوش قولی کنید. وگرنه نه پیشرفت میکنید و نه موندگار میشید.

پس این هم شد معضل زندگیم.

تغییر در دیدگاه مدیریت زمان

تا چند سال پیش یه ویدیو در تد دیدم که کلا زندگیم رو عوض کرد.

توی این ویدیو ، خانمی که مدرس مدیریت زمان بود ، در عرض بیست دقیقه مهمترین درس مدیریت زمان رو به من داد.

ایشون گفت که خودش مدیریت زمان درس میده ولی در آخرین سمینارش ۱۰ دقیقه دیر رسیده. (خنده حضار)

ولی گفت که چهار فرزند داره و ضمن انجام کارهای خونه ، بیزینس خودش رو هم اداره میکنه. و همینطور گفت خانمی رو میشناسه که ۶ فرزند داره و همزمان ۳ کسب و کار متفاوت رو با موفقیت مدیریت میکنه.

اولش جا خوردم و باورم نشد. اما زمانی که مهمترین اصل مدیریت زمان رو گفت ، تازه فهمیدم که چقدر توی زندگی و کسب و کارم به خودم و سایرین فشار بی خودی آوردم و چقدر خودم رو سرزنش کردم که چرا سرساعت و دقیق کارهام رو انجام نمیدم.

ایشون گفت که مساله اصلی مدیریت زمان ، اینه که بدونیم همه آدم ها (چه موفق و چه ناموفق) ۲۴ ساعت در شبانه روز برای انجام همه کارهی شخصی ، خانوادگی و … وقت دارند.

مهمتر از مدیریت زمان

اما مهمتر از مدیریت زمان ، مدیریت اولویت هاست. آدم های موفق معمولا به جای مدیریت دقیق و سرساعت زمان ، مدیریت اولویت هاشون رو با تنظیم یه وقت منطقی و بدور از فشار بی خودی رو برای همه کارهای با اولیتشون انجام میدن.

یعنی اینکه اگر می خواهیم ، مدیریت زمان داشته باشیم ، اول از همه کارهایی که در طول یک روز می خواهیم انجام بدیم ، لیست کنیم.

وبعد از اون ، لیست رو تا جایی که میشه ، خلوتش کنیم. یعنی گزینه هایی که خیلی کم اهمیت هستند رو حذف کنیم.

بعداز حذف کم اهمیت ها ، پر اهمیت ها رو جدا میکنیم. و وقت های لازم رو براشون تنظیم میکنیم.

البته وقت هایی رو تنظیم میکنم که بدونیم با توجه به توانایی ها و منابع ما قابل انجام هستند.

و حتما یه حدودی رو برای کم و زیادشدن این وقت ها تنظیم میکنم.

بعداز تنظیم وقت کارهای با اولویت بالا ، نوبت به کارهایی با اولویت متوسطه ، که می تونیم در وقت های خالی باقیمونده بچینیم.

به همین راحتی با صرف ۱۵ دقیقه در ابتدای صبح ، میشه این وقت ها رو تنظیم کرد. و مطمئن باشیم که همیشه کارهای مهم زندگی و کارمون رو انجام دادیم. بدون اینکه استرس و ناراحتی جا افتادن اونها رو داشته باشیم.

معرفی یه نرم افزار مفید (واندرلیست)

قبل تر ها برای لیست کردن کارهای روزانه ، هفتگی ، ماهیانه و حتی سالیانه ، از دفتر سالنامه استفاده می کردم. ولی از وقتی که وارد حرفه هوشمندسازی شدم ، با نرم افزارهای تنظیم وقت آشنا شدم، و تونستم مدیریت اولویت ها و زمانم رو بهتر انجام بدم.

ضمن اینکه خیالم راحته که لیست کارهام رو همیشه توی گوشی همراهم دارم.

الان هم نرم افزار واندرلیست Wunderlist رو استفاده میکنم. چون این نرم افزار ، اطلاعاتی که داخلش مینویسم رو روی اینترنت ذخیره میکنه.

اینجوری خیالم راحته که اگر گوشیم اتفاقی براش افتاد ، برنامه های کاریم رو از دست نمیدم.

مدیریت زمان هوشمند

یکی از مشکلات مدیران و کارشناسان کسب و کارهای مختلف ، تنظیم وقت های کاری شون هست. که فکر میکنم با رعایت همین نکته ساده ای که در این مقاله نوشتم ، و با استفاده از نرم افزار هوشمندی مثل واندرلیست ، می تونید مدیریت اولویت ها و مدیریت زمان رو خیلی راحتتر و دقیقتر انجام بدید.

امیدوارم شما هم همیشه هوشمند باشید و هوشمندانه کسب و کار خودتون رو مدیریت کنید.

[quoteBox author_name=”” author_title=”” avatar=”” text_color=”#333354″ name_color=”#295D84″]

این مقاله را بخوانید : هوشمندسازی یا سیستم سازی؟

[/quoteBox]

 

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.