, ,

کسب و کار اینترنتی در ایران و فروش هوشمند

کسب و کار اینترنتی در ایران و فروش هوشمند

کسب و کار اینترنتی در کشور ما به شدت در حال رشد است. حتی کسب و کارهای سنتی برای افزایش فروش خود به کسب و کارهای اینترنتی رو آورده اند.
مدل های فروش هوشمند که اساسا بر پایه کسب و کار اینترنتی طرح ریزی می شوند ، سعی میکنند تا با تکیه بر وب سایت ، شبکه های اجتماعی و هر آنچه بتواند مخاطبین بیشتری را در اینترنت جمع کنند.

مدل کسب و کار سنتی

در کسب و کارهای سنتی ، همه مراحل بازاریابی ، تبلیغات ، جذب مشتری ، فروش ، تحلیل فروش و پشتیبانی از مشتری ، با تکیه بر تجربیات صاحبان کهنه کار کسب و کارها انجام می شوند.

در کسب و کارهای سنتی ، تجربیات ، حرف اول را می زند.

بخش های مختلف یک کسب و کار سنتی ، در اندازه های مختلف کسب و کار ، با هم دیگر متفاوت است. بسته به تعداد نیروهای انسانی ، نوع محصول ، نحوه ارایه محصول یا خدمات ، مدل کسب و کارهای سنتی باهم دیگر متفاوت است.

اما معمولا مدل کسب و کارهای سنتی ، بر پایه ارتباط مستقیم و فیزیکی با مشتری کار می کنند. یعنی اینکه برای ارتباط با مشتری و فروش به مشتری باید ارتباط فیزیکی شکل بگیرد.

مدل بازاریابی هوشمند و کسب و کار اینترنتی و سنتی

 بازاریابی هوشمند به معنی پیدا کردن جامعه مخاطب برای فروش دقیق تر است. به یاد دارم که در برنامه ای تلویزیونی ، گزارشی از شرکت صنعتگران ایرانی در نمایشگاهی در کشور آفریقای جنوبی دیدم.

وقتی گزارشگر با نماینده گروه صنعتی معروفی از کشورمان مصاحبه کرد ، ایشان کاملا از شرکت در نمایشگاه ، ناراضی بودند. فقط به این علت که کولر آبی را برای معرفی به مردم آفریقای جنوبی به نمایشگاه برده بودند. در حالی که مردم کشور آفریقای جنوبی به علت استوایی و شرجی بودن ، امکان استفاده از کولر آبی را ندارند.

پس شناخت امکان بازار برای ارایه یک محصول یا خدمات خاص ، بسیار مهم است. اگر بخواهیم بازاریابی هوشمند را انجام دهیم ، باید از اطلاعات جمع وری شده در کسب و کار خودمان ، از آمارهای نهادهای دولتی ، آمار شبکه های اجتماعی (خرید از تلرگام ، گوگل و …) و … استفاده کنیم.

این مقاله را بخوانید : بازاریابی هوشمند و تفاوت آن با تبلیغات و فروش

مدل فروش هوشمند در کسب و کار اینترنتی و سنتی

همانطور که گفتم در کسب و کارهای سنتی ، مدل ارتباطی با مشتری در بیشتر مواقع ، مدل ارتباط مستقیم و فیزیکی است. (و برخی اوقات در ارتباط با مشتریان با سابقه ، از ارتباط تلفنی هم استفاده می شود.)

اما در کسب و کار اینترنتی ، مدل ارتباط با مشتری ، به صورت غیرفیزیکی و غیر حضوری است. پس باید برای ارایه محصول یا خدمات مان به فکر پیدا کردن راه های ارتباط غیرفیزیکی و غیرحضوری باشیم.

به این قسمت از رادیو هوشمندی گوش دهید : فروش اینترنتی ؟ 

وب سایت ماندگارترین راه ارتباطی اینترنتی است. به این علت که با رشد تکنولوژی های مختلف ، فضای وب به حالت پایداری درآمده است. و کافی است که برای داشتن یک وب سایت با متخصصین تماس بگیرید.

شبکه های اجتماعی هم می توانند به عنوان تکمیل کننده وب سایت ها ، به رشد کسب و کارهای نوین کمک کنند. مردم بسیاری ، با علاقه فراوان ، دائما در حال خواندن ، دیدن و شنیدن در شبکه های اجتماعی اند.

چرا این مقاله را نمی خوانید : فروش هوشمند و مزایای آن نسبت به فروش سنتی

 

نحوه اعتماد سازی در کسب و کار اینترنتی و سنتی

یکی از موانع بسیار بزرگ کسب و کارهای اینترنتی ، اعتمادسازی است. به این دلیل که مشتری به صورت مستقیم ما را نمی بیند ، اعتماد کردن برایش سخت است. اما با آگاهی یافتن مردم از وضعیت نقل و انتقال پول و همچنین اطلاع از کنترل های نهادهای دولتی مثل پلیس فتا ، سازمان صنایع و معادن ، ادارات ثبت اسناد و … اعتماد مشتری ها را راحتتر می توان به دست آورد.

نکات دیگری که می تواند به اعتمادسازی کسب و کارهای اینترنتی کمک کند ، اطمینان از مواجه حضوری (یعنی مشتری خیالش راحت باشد که اگر شکایتی داشت ، می تواند ما را پیدا کند) ، اطمینان از بازگشت وجه در صورت عدم رضایت ، اطمینان از روند پرداخت وجه (استفاده از درگاه های پرداخت معتبر) و موارد اینچنینی است.

مدیریت اطلاعات مشتری در کسب و کار اینترنتی

در بسیاری از کسب و کارهای سنتی ، حفظ و نگهداری از اطلاعات مشتریان به دلیل عدم نیاز به تحلیل اطلاعات آنها ، مساله مهمی نبوده و برای آن سرمایه گذاری نمی شد.

اما در کسب و کار اینترنتی بسیار مهم است که مشتریان را دائما دنبال کنیم. همانطور که در کسب و کار اینترنتی ، خیلی راحتتر می توانیم خودمان را به مشتری برسانیم ، به همان راحتی هم مشتری را از دست می دهیم.

و همینطور به دلیل زیاد بودن مخاطبین اینترنتی ، لازم است که سلایق و علایق مشتریان را بشناسیم و برای همه آنها برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم.

پس لازم است که تا جایی که می توانیم از راه دور و از طریق اینترنت ، اطلاعات صحیحی از مشتریان به دست آوریم و به درستی تحلیل کنیم.

این صفحه را ببینید : جمع آوری هوشمند و تحلیل هوشمند اطلاعات

 

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

در نهایت اگر می خواهید که کسب و کار اینترنتی موفقی را راه اندازی کنید ، توصیه میکنم مراحل زیر را دنبال کنید :

۱ – آماده سازی محصول یا خدمات مورد نظر ( یا حداقل فایل های صوتی ، تصویری ، متنی و فیلم برای تولید کاتالوگ ها محصول اصلی)

۲ – آماده سازی بستر ارتباطی با مشتری ( وب سایت ، کانال ها و گروه های ارتباطی شبکه های اجتماعی)

۳ – تولید محتوای جذاب و رایگان در خصوص محصول (این موارد علاوه بر مرحله اول است. و فقط مخصوص محصول یا خدمات خودمان نمی شود. بلکه باید محصولات رقبا را نیز تحلیل کنیم و درباره آنها اطلاعات لازم را بدون غرض و حمله به رقیب ارایه کنیم.)

۴ – توزیع اطلاعات تهیه شده در بسترهای ارتباطی مرحله ۲

۵ – ساخت درگاه های پرداخت ( یا درگاه های واسط یا اگر مجوزهای لازم را تهیه کرده ایم ، درگاه های مستقیم بانکی)

 نکته مهم : برای دریافت مجوزهای لازم ، بسته به نوع محصول یا خدمات باید اقدام لازم را انجام دهیم. برای این موارد حتما با کارشناسان حقوقی که آشنا با کسب و کارهای اینترنتی هستند ، مشورت نمایید.

این سایت را ببینید : هنگامه عسگری (مدرس و مشاور حقوقی در کسب و کارها)

۶ – مداومت در ارایه محصول ، اطلاعات رایگان و جذابیت های مجازی

۷ – تکرار مرحله ۶ به طور دائم


پیشنهاد ویژه رد نشدنی

فیلم سمینار فروش غیرمستقیم

با تخفیف ۹۰ درصدی

کد تخفیف : sales-90

اینجا رو کلیک کنید

اگر سوالی دارید از من بپرسید : @myintelBusiness

 

 

 

0 0 رای‌ها
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها