نیازهای پنهان کسب و کار

بسیاری از مواقع هوشمندسازی برای رفع نیازهای پنهان انجام می شود. نیازهایی که صاحبان کسب و کارها ، آنها را به خوبی درک می کنند.

مشتریان و صاحبان هر کسب و کاری دارای نیازهایی هستند که می بایست برطرف گردند.

نیازهای سازمانی و صنعتی به دو دسته کلی پیدا و پنهان تقسیم می شوند.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

نیازهای پیدا

نیازهای پیدا ، همان هایی هستند که همه صاحبان کسب و کارها ، مدیران ، کارشناسان ، کارکنان و حتی خود مشتریان نیز آنها را می شناسند.

به عنوان مثال نیاز پیدایِ تهیه گوشی های هوشمند ، تماس گرفتن و ارسال پیامک در هر زمان و مکان است. پس نیاز پیدای مهم گوشی های هوشمند برقراری تماس های ضروری است.

اما آیا همه ما فقط برای برطرف کردن نیازهای ضروری، که پیدا و مشخصند ، گوشی هوشمند می خریم. گوشی هایی که گاهی قیمتشان باعث کمتر خوردن و کمتر پوشیدن ما می شود.

نیازهای پنهان

ما با خرید گوشی های هوشمند گران قیمت به دنبال برطرف کردن نیازهای پنهان خودمان هستیم.

به روزهایی فکر کنید که با ورود گوشی های دکمه ای نوکیا ، یک شخص در حیطه کسب و کار خود ، فردی موفق و پولدار محسوب می شد. و این یکی از نیازهای پنهان برای مبالغه کردن (یا شایدهم نشان دادن واقعیت) در کسب و کارمان بود.

یا زمانی را به خاطر آورید که با ورود گوشی های هوشمند اپل به بازار ایران ، داشتن یک گوشی آیفون دارای مزایایی مثل متفاوت بودن ، ارتباطات سریعتر ، راحتی کار با گوشی و غیره بود که نیازهای پنهان ما را به خوبی برطرف می کرد.

در هر کسب و کاری ، محصول و یا خدمات ما نیازهای پنهان و پیدای مشتریان را برطرف می کند. خیلی از صاحبان کسب و کارها (فرقی نمی کند تازه کار باشند یا با سابقه طولانی) بدون دانستن درباره نیازهای پنهان ، فقط به دنبال برطرف کردن نیازهای پیدای مشتریان خود هستند.

تصور کنید که برای خرید مواد غذایی به خیابان های شلوغ و پرتردد رفته اید. اولین نیاز پنهان شما ، پارکینگ است. و قبل از اینکه اهمیت بدهید که محصولات مورد نیازتان در یک مرکز خرید وجود دارد یا خیر ، به وجود پارکینگی برای پارک کردن ماشینتان فکر خواهید کرد.

اما آیا همه نیاز پنهان شما ، پیدا کردن پارکینگ است؟ خیر .

نیاز پنهان در مرکز خرید

شما برای یافتن جای پارک به مساله زمان هم اهمیت می دهید. اگر پارکینگ در نزدیکی مرکز خرید باشد ولی برای پارک کردن ماشین ، به ۳۰ دقیقه زمان نیاز باشد ، باز هم تمایل شما به خرید کردن از آن مرکز خرید ، کم می شود.

پس نیاز پنهان اولیه شما ، پارکینگ و زمان است و نه فقط جای پارک.

دوباره تصور کنید که شما به مرکز خریدی با پارکینگ خوب ، در زمانی کوتاه ، رفته و بعداز پارک کردن ، وارد فروشگاه شده اید. اگر صف های طولانی و خسته کننده صندوق فروشگاه را ببینید ، چه حسی پیدا می کنید؟

هوشمندسازی علاوه بر پیدا کردن نیازهای پنهان کسب و کارهای مختلف برای آنها راه حل های مختلفی دارد.

نیازهای پنهان کسب و کار شما

تا اینجا با خواندن این مطالب ، شاید به این فکر کنید که ، نیازهای پنهان کسب و کارمان را که خودمان می توانیم پیدا کنیم. پس چه نیازی به هوشمندسازی داریم؟

بله، بسیاری از صاحبان کسب و کارها و کارشناسان خبره آنها ، نیازهای پنهان را به خوبی می شناسند. ولی گاهی وقت ها ، راه کارهای تکراری و غیرهوشمند ، باعث رفع شدن این نیازها نمی شوند.

به این مثال توجه کنید. مسافرانی که هر روزه برای سفرهای داخل شهری خود از تاکسی تلفنی ها ، استفاده می کنند ، به دنبال کوتاه کردن زمان رسیدن هستند. برخی از صاحبان تاکسی تلفنی های بیسیم هایی مثل ۱۳۳ ، زمان رسیدن به مبدا مسافر را کوتاه کردند. ولی یک نیاز مهم دیگر ، هزینه های تاکسی بیسیم است.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

 

پس از هوشمندسازی سیستم جابه جایی مسافران و با ورود نرم افزارهای هوشمند اسنپ و تپسی ، که برای یافتن تاکسی با استفاده از نرم افزار هوشمند، ارتباطی را بین مسافر و راننده ایجاد می کنند، نیازهای پنهان مسافران به زمان و هزینه کمتر ، به طور کامل حل شد. ضمن اینکه شرکت های اسنپ و تپسی با تعداد نیروی کمتر و البته بدون هزینه برای مکان خاصی ، کسب و کار خودشان را اداره می کنند.

هوشمندسازی به مسافران و راننده ها ، جان تازه ای بخشیده و باعث رونق بیشتر تاکسی رانی می شود. البته آنهایی که از این تغییرات غافل بمانند ، ضررهای زیادی را خواهند کرد.

نیازهای پنهان تاکسی تلفنی ها، زمان و هزینه مورد پسند مسافران است. که متاسفانه بسیاری از صاحبان تاکسی تلفنی ها ، فکر درستی برای برطرف کردن این نیازها ندارند. در عوض یک تیم تازه کار که شاید یک روز هم پشت فرمان ننشسته اند ، راه کاری را ارایه داده اند که نیازهای پنهان و پیدای مسافران و رانندگان باتجربه را به طور کامل ، برطرف می کند.

تجربه طولانی لازم یا غیر لازم؟

می بینیم که برای هوشمندسازی یک کسب و کار ، نیازی ضروری به تجربه های طولانی نیست. در عوض نیاز به فکری نواست که با شناخت ابزار و راه کارهای هوشمند ، می تواند به رونق کسب و کار ما کمک کند. هر چند که حتما تجربه باعث رونق بیشتر در کسب و کار می شود.

در بسیاری از کسب و کارهای کشورهای پیشرفته ، هر روزه تغییرات زیادی را می بینیم که دایما به دنبال هوشمندسازی برای ارتباط بیشتر و سریعتر با مشتریان خودشان هستند. در کشور ما هم به مانند ورود نرم افزارهای اسنپ و تپسی که باعث توجه به نیازهای پنهان مشتریان شده اند، می توانیم با هوشمندسازی ، بسیاری از کسب و کارها را رونق دهیم. به طوریکه در سطح جهانی بتوانند رقابتی عالی داشته باشند.

صاحبان کسب و کارهای مختلف می توانند با شناختن امکانات هوشمند ، راه کارهای جدید برای رونق کسب و کار خود پیدا کنند.

و همینطور متخصصین هوشمندسازی با شناخت نیازهای پیدا و پنهان کسب و کارهای مختلف می توانند ، سیستم های هوشمندی را ابداع کنند که باعث رونق کسب و کارها شوند.

به شما توصیه می کنم با شرکت در سمینارهای هوشمندسازی ، به فکر به روزرسانی و رونق کسب و کارتان باشید. یا به عنوان یک متخصص به دنبال شناخت نیازهای کسب و کارها باشید.

 

همین الان با کلیک این متن به رایگان در سمینار بزرگ  “هوشمندسازی کسب و کار”   –  ۱۵ اسفند ۹۵ – اراک شرکت کنید.

 

 

 

این پست دارای 8 نظر است

 1. احسان

  بسیار عالى و کاربردى بود استاد

 2. شهرام تجزيه‌چي

  سلام استاد گرامی
  واقعا یافتن نیازهای پنهان مشتریان است که رمز موفقیت کسب و کارهاست. این که به این خوبی این مطلب را شکافتید جای تشکر دارد.

 3. احمد معین

  سلام به استاد عزیز
  واقعا اصل دانستن نیاز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید به آن اهمیت فراوانی داد و در مورد آن فکر کرد
  سپاسگزارم

  1. محسن حسنی

   متشکرم از لطفتون. امیدوارم شما هم در کسب و کار خودتان پیروز و موفق باشید.

 4. میثم حسنی

  متشکرم از نظر خوبتون، امیداورم صاحبان کسب و کار با شناخت نیازهای واقعی مشتریان خودشون ، هر روز خدمات و محصولات با کیفیت تر و مفیدتری ارایه کنن.

 5. میثم حسنی

  متشکرم از لطفتون. امیدوارم شما هم در کسب و کار خودتان پیروز و موفق باشید.

 6. احمد رضا

  سلام و وقت بخیر استاد گرامی
  از خواندن مقاله اتان استفاده کردم. نیاز پنهان! واقعا مطلب جالبی بود.
  ممنونم از شما
  سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.