,

مدیر فروش کیست ؟ فروشنده بودن با مدیر فروش چه فرقی دارد و چه کار میکند؟

مدیر فروش

مدیر فروش کسی است که باید راه کارهای خوبی برای چگونه فروختن به فروشنده ها بدهد. حتما مربی فوتبال را دیدید که در کنار زمین می‌ایستد و بازیکنان را راهنمایی میکند.

او کسی است که هم در نقش یک مربی ظاهر میشود و هم می تواند مانند کاپیتان تیم ، در حین انجام بازی ، رفتار تیم را کنترل نماید.

صاحبان کسب و کار برای اینکه بتوانند به استراتژی های کلی و بالادستی کسب و کارشان فکر کنند ، نیاز دارند تا یک مدیر فروش را استخدام کنند.

آیا مدیر فروش ، خودش فروشنده است؟

حتما بلی . مدیر فروش باید خودش یک فروشنده تمام عیار باشد. اما مممکن است در زمانی که مدیریت فروش را انجام میدهد ، مستقیما کار فروشندگی را نکند.

او باید به تکنیک های مختلف فروشندگی مسلط باشد. اما حتما روش های فروشی هم هست که ممکن است مدیر فروش با آنها آشنایی نداشته باشد.

علم فروش هر روز در حال تغییر و تکمیل شدن است. پس در کل انتظار داریم که او خودش فروشنده خوبی باشد و دائما خودش را آپدیت کند.

یک فروشنده که خودش مستقیما درگیر فروش است هم می تواند مدیر فروش خوبی باشد. در بسیاری از کسب و کارهای خرد و متوسط ، مدیر فروش هم مستقیما درگیر فروش است.

اما در سازمانها ، شرکت ها و فروشگاه هایی که تعداد مشتریان زیادی در طول روز در یک یا چند شعبه خود دارند ، نیاز به حضور یک مدیر فروش مستقل دارند.

مدیر فروش

مدیر فروش دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

او باید استراتژی های کوتاه مدت و بلند مدتی را برای چگونه فروختن ارایه کند. یعنی به طور کلی مشخص کند که برای یک فروشگاه بزرگ پوشاک ، چند فروشنده لازم است. هر کدام کجا بایستند؟ ساعت کاری فروش را برنامه ریزی کند.

و همینطور باید برای آموزش مستمر فروشنده ها برنامه ریزی کند. یا خودش باید آموزش بدهد یا از اساتید فروش برای آموزش دائمی فروشنده ها استفاده کند.

و مهمترین کاری که مدیر فروش انجام میدهد :

مهمترین کار برای یک مدیر فروش خوب ، بازخورد گرفتن و هدایت درست تیم فروش است. استراتژی ها روز کاغذ خیلی متفاوت از زمان اجرا هستند. ایده هایی که برای فروش استفاده می شوند ، پس باید برای بازخورد گرفتن راه های مختلفی درنظر گرفته شود.

برای اینکه بدانیم چه راهی برای گرفتن بازخورد مناسب است ، این مقاله را بخوانید : ارتباط با مشتری آنلاین ( مهمترین اصل موفقیت هر کسب و کار هوشمند )

اینکه بدانیم مثلا مشتری ها به نوع پوشش فروشنده ها چه حسی دارند ، نیازمند بازخورد گرفتن است.

یا اینکه بدانیم مشتری ها نسبت به لحن و تن صدای فروشنده ها چه حسی دارند و این مساله چه تاثیری در فروش دارد ، باید بازخورد مناسب بگیریم.

مدیر فروش

مدیر فروش با مدیر بازاریابی چه فرقی دارد؟

مدیر بازاریابی (و تیم بازاریابی) باید برای یافتن مشتری ها و بازاری که امکان فروش بالا (یا لااقل متوسط) را برای محصولات ما دارد ، برنامه ریزی و اجرا کند.

ولی مدیر فروش می بایست از زمانی که مشتری را پیدا کردیم (یا او به سراغ مان آمد) با استفاده از سازماندهی تیم فروش ، کار فروش را نهایی کند.

یا لااقل کاری کند که مشتری باز هم به سراغ کسب و کار و محصولاتمان بیاید.

مدیر (یا تیم) بازاریابی ، مثل پاسور تیم فوتبال است. (هافبک) و مدیر (یا تیم) فروش مثل کسی که توپ را درون دروازه جا میکند. (نوک حمله)

مدیر فروش موفق با مدیر فروش های دیگر چه فرقی دارد؟

مدیر فروش موفق کسی است که تیم فروش پویایی داشته باشد. تیمی که بتواند با انواع مشتری کار کند.

بعضی ها را دیده ام که اعتقادی به فروش به انواع مشتری ندارند. و این یکی از بدترین استراتژی های فروش است.

تیم فروش باید بتواند با هر نوع سلیقه و اخلاقی کار کند. فراموش نکنید :

این ما نیستیم که چگونگی رفتار مشتری را تعیین میکنیم ، بلکه مشتری است که چگونگی رفتار ما را تعیین میکند.

البته در هر کسب و کاری ما یک آواتار مشتری داریم که بیشتر برای او کار میکنیم. ولی در همان محدوده ی آواتار مشتری خودمان هم سلیقه ها و اخلاق ها متفاوت است.

درباره آواتار مشتری بیشتر بدانید : انواع مشتری آنلاین ( ساخت آواتار مشتری آنلاین قبل از فروش )

مدیر فروش موفق دیگر چه ویژگی هایی دارد؟

مدیر فروش موفق می داند که باید همراه و هماهنگ با تیم بازاریابی کار کند. اگر تیم بازاریابی مشتری های خاصی را به سمت کسب و کار ما میکشاند ، مدیر فروش باید برای همان نوع مشتری برنامه ریزی داشته باشد.

بسیاری از فروشنده ها و مدیر فروش ها را دیدم که جدا از تصمیمات تیم بازاریابی یا حتی مستقل از استراتژی های سازمانی ، برنامه ریزی های خودشان را انجام میدهند.

ممکن است تصمیماتی که مدیر فروش میگیرد ، درست باشند. اما وقتی که این تصمیمات با سایر بخش های کسب و کار سازگاری نداشته باشند ، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.


سوال خودت رو از من بپرس : @dr_mhasani   (تلگرام)

0 0 رای‌ها
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها