فروش در تلگرام به کجا میرسه؟ آیا راهی دیگه برای فروختن با استفاده از اینترنت هست؟

فروش در تلگرام

فروش در تلگرام به کجا میرسه وقتی که تلگرام از نان شب خیلی از مردم (حتی فقرا) واجبتر شده؟  آیا فیلتر شدن تلگرام برای مردم ، کسب و کارها و دولتمردان خوبه یا بد؟

بسیاری از مردم ایران (تقریبا نصف آنها) از تلگرام برای ارتباط بایکدیگر یا شاید هم برای ارتباط با غیر یکدیگر! استفاده می کنند. در هفته های اخیر ، به علت نافرمانی عده ای از عده ای دیگر ، تلگرام فیلتر شد. و همه مردم شبهای زمستانی بلندی را طی کردند. البته با فیلتر شکن. در این مقاله سعی داریم تا با بررسی عواقب فیلتر شدن تلگرام ، بالاخره به این نتیجه برسیم که فیلتر شدن تلگرام برای مردم ، کسب و کارها و دولت خوب بود یا بد؟

فروش در تلگرام

فروش در تلگرام یا تلگرامی بدون فروش

از عهد قدیم روایت های زیادی داریم برای اینکه صله رحم انجام بدهید. و مردم هم با شب نشینی و بعضا روز نشینی ، این کار مهم را انجام میدادند. اما با ورود شبکه های اجتماعی به تمام گوشه کنار زندگی مردم ، صله ارحام تغییر شکل داد. صله ارحام بیشتر شد اما نه واقعی. بلکه به صورت مجازی.

بسیاری از مردم ایران در چند سال گذشته ، با خرید گوشی های همراه لمسی ، به جای رفتن و دیدن همدیگر ، فقط به فرستادن پیام های من به فدایت و … اکتفا می کنند. اما در برخی موارد این کار خوب و بعضی موارد هم بد است. مثلا اگر قوم و خویشی داریم که سال به سال هم به او سر نمی زنیم را در گروهی تلگرامی میبینیم و احوالش را می پرسیم. در عوض برادرمان را که هفته ای دو باره میدیدم ، سال به سال فقط پیام ارسال میکنیم.

در واقع می شود گفت که الان رفت و آمدها واقعی تر شدند. در گذشته از سر اجبار و گاها سر رفتن حوصله بود ولی الان اگر کسی به خانه تان می آید ، حتما شما را دوست دارد. وگرنه به یک پیام تلگرامی بسنده می کرد.

اما از این داستان ها بگذریم ، تلگرام فواید دیگری هم دارد. مثلا اینکه چندهزار نفر در داخل آن مشغول نان پارو کردن هستند. نانی که حساب و کتاب مالیاتی ندارد. و دولت بر روی آن نظارتی نمی کند.

فرار مالیاتی

یکی از فواید فروش در تلگرام فرار از مالیات های سنگین در دنیای واقعی است. وقتی در داخل شبکه اجتماعی‌ای که دولت کشورمان بر روی آن هیچ نظارتی ندارد ، پولی جابه جا می شود ، یعنی منبعی برای درآمدزایی دولت حاصل نمی شود. در صورتی که اگر این شبکه اجتماعی زیر دست دولتی ها بود ، تا به الان از داخل آن یک چاه نفتی درآورده بودند.

پول شویی و تلگرام

البته این یک روی سکه است. روی دیگر سکهِ تلگرام ، مساله پول شویی است. البته شما گوش خود را بگیرید که این راه را خدای ناکرده یاد نگیرید. اگر شما کانال تلگرامی با ۵۰۰ هزار عضو (واقعی یا غیرواقعی) داشته باشید و محصولی در آن بفروشید ، قاعدتا پولش را از طریق حساب های بانکی دریافت می کنید. و اگر بپرسند که این همه پول را از کجا آورده اید ، حتما پاسخ میدهید که از فروش در تلگرام.

اما سوال اساسی اینجاست که فروش در تلگرام به اعضای واقعی چقدر است؟ ممکن است اعضای تلگرامی کانال شما ، کمتر از اعضای نمایش داده شده در آن باشد. اما این امر برای پلیس فتا که حواسش به همه جا هست ، مشخص نیست. پس امکان پولشویی و واریز پول های خردی که از طریق فروش قاچاق کالا ، ارز و مواد مخدر در کشور بدست می آید ، بدون هیچ نظارتی امکان پذیر است.

اما ظاهرا هنوز دست پولشویی ها به کانال های تلگرامی نرسیده است. چون صدایش در مملکت درنیامده. شاید هم درآمده و ما خبر نداریم.

فروش در تلگرام و ضرر فیلتر شدن

به هر حال داشتم از تلگرام می گفتم. از کسب و کارهایی که در دل آن نهفته است. از مشاغلی که ایجاد کرده است. مشاغلی که برای ایجادشان دولت باید سالهای زیادی زحمت می کشید. اما به لطف خلاقیت دوستان روسی و هم میهنان عزیزمان از دوش دولت برداشته شده است.

کسب و کارهای زیادی که به گفته مسئولین به ۱۰۰ هزار شغل می رسد در تلگرام درحال کسب روزی حلال(و بعضا ناحلال) هستند. و مشتریان خیلی زیادتری که به این فروشندگان اعتماد کرده اند. اعتمادی که در دنیای واقعی به سختی و زحمت زیادی به دست می آید. اما در تلگرام با یک بار امتحان کردن و یا شنیدن تبلیغ از زبان دوستان و همراهان همیشگی در تلگرام به راحتی بیشتری به دست می آید.

شاید بتوان گفت که بسیاری از کسب و کارهای داخل تلگرام از لحاظ شکل ارتباط با مشتری و محصولی که می فروشند ، قانونی است. اما این سخن فقط از روی تجربه و مشاهدات عینی است. و هیچ آمار دقیقی از این امر در دست نیست.

به هر حال تصور دولتمردان ما بر این است که اکثریت این کسب و کارها روزی حلال می آورند. و ما هم بنا را بر همین اساس می گذاریم. و به این نکته توجه می کنیم که فیلتر شدن تلگرام را کجای دلمان بگذاریم.

مزایای کوتاه مدت فیلتر شدن تلگرام

فیلتر شدن تلگرام مزایای کوتاه مدت بسیار خوبی در پایان دادن به اغتشاشات در کشورمان داشت. به طوریکه مردم فقط یک شب نتوانستند از اخبار مواصله در کانال ‌ای معاند با خبر شوند. و همان یک شب فرصت داد تا نیروهای زحمت کش امنیتی و تامینی در کشورمان ، آرامش را برقرار کنند.

اما با استفاده از فیلترشکن ، امورات باز هم بر وفق مراد بسیاری قرار گرفت. و تعداد کمی از مخاطبین که نتوانستند از فیلترشکن با سرعت مطلوبی استفاده کنند ، از بازار داغ داخل کانال های تلگرامی جا ماندند. که البته آنها هم خیلی زود کار با فیلترشکن و سایر نرم افزارها و وب سایت ها را یاد گرفتند و جرگه تلگرامیان بازآمدند.

پس همگی دیدم که کسب و کارهای داخل تلگرام با اندکی تاخیر باز هم به مراد دلشان رسیدند. و رونق سابق را یافتند. اما مساله مهم در این میان اعتماد بود که خدشه دار شد.

اعتماد به دولت ، رکن اساسی کسب و کارهای فضای مجازی

همه کسانی که در بازار (چه بازارچه سرکوچه و چه بازار جهانی) کار کرده اند ، خوب می دانند که اعتماد مهمترین اصل در رشد و پایداری یک کسب و کار است. اعتمادی که می بایست دو طرفه باشد. که صد البته این اعتماد در فضای مجازی باید سه طرفه باشد. یعنی صاحبان کسب و کار ، مشتریان و دولتمردان.

به نظر می رسد دولتمردان از حیث کاهش اعتماد بزرگترین ضربه را بر پیکر کسب و کارهای نوین وارد کردند. اما آیا واقعا همینطور است؟

شاید در وهله اول این جمله کاملا و ۱۰۰ درصد درست باشد. اما باید به نکاتی دقیقتر توجه کنیم. اینکه یک کسب و کار بر پایه و اساس یک شبکه اجتماعی خارجی بنا شده است در بسیاری از کشورهای پیشرفته امری پذیرفته شده است. و انتظار می رود در کشور امن و آرام ما هم اینطور باشد. ولی بیاید واقع بین باشیم. کشور ما نسبت به بسیاری از کشورهای جهان در تنش های زیادتری قرار دارد.

تنش هایی که در منطقه خاورمیانه و در میان ایران ، آمریکا ، عربستان و سایر کشورهاست ، باعث می شود که بر روی سرویس های خارجی کمی با تردید نگاه کنیم. تجربه ی کار با کشورهای پیشرفته نشان داده که آنها در آزادی استفاده از اینترنت با اغماض رفتار میکنند. به عنوان نمونه همین الان هم برخی از سرویس های شرکت گوگل برای ایرانیان قابل دسترس نیست.

فروش در تلگرام تنها راه نیست

پس از طرفی هم اگر بگوییم که کسب و کار تک وجهی که فقط بر روی یک بستر شبکه اجتماعی بنا شده باشد ، می تواند بنا به دلایل داخلی و خارجی ، قابل تزلزل باشد. اما این امر نمی تواند اعتماد بسیاری از صاحبان کسب و کار تلگرامی را نسبت به دولت بازگرداند. به هر حال تجربه نشان داده که دولت هر آنچه که به صلاح کلیت حکومت و مملکت باشد انجام میدهد. و خیلی هم به تبعات اقتصادی و اجتماعی این امور توجه ندارد. به خاطر بیاورید ، فیلتر شدن واتس‌آپ ، وایبر ، ویچت و سایر بسترها.

فروش اینترنتی

نتیجه جدل تلگرامی

ما دو درس از فیلتر شدن تلگرام گرفتیم ، یکی این که تک بستره بودن برای کسب و کارهای اینترنتی در کشوری که با مخاطرات زیاد سیاسی دست و پنجه نرم می کند ، تصمیم درستی نیست. و دیگر اینکه بدانیم مصالح مردم و مملکت (از بعد سیاسی و فرهنگی) بر هر امری ارجحیت دارد.

پیشنهاد میکنم برای تسلط بر فروش اینترنتی ، این قسمت از رادیو هوشمندی رو گوش کنید : فروش اینترنتی ؟ – رادیو هوشمندی (قسمت سوم)


پیشنهاد ویژه

فیلم سمینار فروش غیرمستقیم

اینجا رو کلیک کنید

اگر سوالی دارید از من بپرسید : @myintelBusiness

0 0 رای‌ها
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها