[vc_row][vc_column][vc_column_text]امروزه همه مدیران سازمانی و صنعتی ، برای مکانیزه کردن کارهای دستی و سنتی ، دست به انتخاب و خرید نرم افزارها می زنند. گاهی این نرم افزارها در سطح بازار موجود و آماده اند. مثل خیلی از نرم افزارهای حسابداری و گاهی هم باید برای پیاده سازی یک نرم افزار ، سفارش تولید آن را به شرکت های تولید کننده نرم افزار داد.

 اولین دغدغه انتخاب نرم افزار

معمولا مدیران اولین اقدامی که برای تهیه نرم افزارها می کنند، جستجو برای پیدا کردن یک نرم افزار آماده است که حدالامکان هم رایگان باشد. ولی در خیلی از مواقع ، نرم افزارهایی که بتواند تمام نیازهای سازمانی و صنعتی را همانطور که مدیران می خواهند ، برآورده نمی کنند.

به عنوان مثال نرم افزارهای حسابداری به دلیل استفاده از اصطلاحات تخصصی و ناآشنا بودن حسابداران به تمامی این اصطلاحات و البته حساس بودن کار با این نرم افزارها ، قابل استفاده در سازمان ها و صنایع نیستند.

بنابراین اولین دغدغه انتخاب نرم افزار ، همخوان بودن نوع طراحی و پیاده سازی آن با فضای مورد استفاده است.

راه کار دغدغه همخوانی نرم افزار

نکته مهمی که باید در انتخاب نرم افزار به آن دقت نمود ، این است که نرم افزار را برای چه محیطی می خواهیم استفاده کنیم.

اگر در یک سازمان یا صنعت متوسط و بزرگ و یا یک کسب و کار کوچک اما حیاتی، قصد تهیه نرم افزار را دارید ، توصیه می کنم که حتما از نرم افزارهای فارسی زبان ، بومی و البته استاندارد ، بهره بگیرید.

انتخاب نرم افزار های بومی

در کشور ما به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت ، استفاده از نرم افزارهای غیراصل و کپی شده خیلی مرسوم است.

استفاده از نرم افزارهای کپی شده علاوه بر غیراخلاقی بودن ، مضراتی هم دارد که توصیه می کنیم ، اصلا از این دست نرم افزارها برای مکانیزه کردن کسب و کار خودتان ، استفاده نکنید.

 

مهمترین دلایل عدم استفاده از نرم افزارهای کپی شده

اگر قصد استفاده از نرم افزارهای کپی شده را داشته باشید ، باید بدانید که این نرم افزارها برای داشتن کارایی کامل ، نیاز به لایسنس (یا کد فعالسازی) دارند که باید از تولید کننده آن ، تهیه شود. و به دلیل شکسته شدن قفل نرم افزار ، توسط کدنویسان غیر مجاز ، ممکن است نرم افزار کارایی خود را در بعضی از بخش ها و یا در کل از دست بدهند.

 نکته : خطر

و حتی ممکن است به دلیل دست کاری اصل نرم افزار ، از آن به عنوان یک ابزار سرقت اطلاعات استفاده کنند.

پس تا اینجا توصیه می گردد به دلیل حفظ امنیت اطلاعات و حفظ کیفیت کارکرد نرم افزاری که انتخاب میکنید ، از نرم افزارهای اصلی (چه ایرانی و چه غیرایرانی) استفاده کنید.

و همینطور توصیه می گردد که در انتخاب بین نرم افزارهای ایرانی و غیرایرانی ، به طراحی های بومی و راحتی کار به دلیل فارسی بودن نرم افزارهای ایرانی ، دقت نمایید.

 

دغدغه های مالی انتخاب نرم افزار

هوشمندسازی هوشمند نرم افزار سازمان ساختمان خانه اداره صنعت صنایع هوش مصنوعی هوشیار هوشمندی استارتاپ استارت آپ سمینار وبینار کارگاه محصول کسب کار bi bms ربات رباتیک سیستم مدارس یکپارچه

یکی از مهمترین نکات در انتخاب نرم افزار ، قیمت آنها است. ممکن است شما در جستجوی یک نرم افزار حسابداری و یا ارتباط با مشتری (CRM) باشید و یک نرم افزار کامل را که امکاناتی بیشتر از نیاز شما را هم دارد ، پیدا کنید.

اگر قیمت نرم افزار با میزان سرمایه گذاری شما برای سیستمی کردن کسب و کارتان ، همخوانی دارد که می توانید همین نرم افزار را بخرید. اما اگر قیمت نرم افزار بیشتر از میزان سرمایه گذاری شما باشد چه؟

پس قبل از خرید یک نرم افزار آماده که امکاناتی بیشتر از نیاز شما دارد، به قیمت آن توجه کنید.

یکی از مشکلات بزرگ تهیه نرم افزار ، عدم وجود قیمت گذاری استاندارد صنعت نرم افزار است. هر چند که روشهایی برای قیمت گذاری نرم افزار توسط شرکت های معروف تولید کننده نرم افزار در سطح دنیا ، ارایه شده است. ولی هنوز هم نمی توان ادعا کرد که استاندارد قطعی برای قیمت گذاری نرم افزارها وجود دارد.

یکی از راه هایی که می توان از قیمت نرم افزارها مطلع و مطمئن شد ، گرفتن برآورد قیمت تولید نرم افزار از چند تولید کننده معتبر نرم افزار و مقایسه کردن است.

و یا مشاوره گرفتن از مشاوران متخصصی است که خودشان کار تولید نرم افزار را انجام داده باشند.

عدم وجود نرم افزار مشابه

در خیلی از مواقع عدم وجود نرم افزارهای مشابه به نیازهای ما ، باعث سخت تر شدن انتخاب می گردد. اگر نرم افزار مشابهی وجود داشته باشد، هم می توان جزئیات مورد نیاز را دقیقتر بررسی کرد و هم می توان قیمت را به درستی تخمین زد.

در این مواقع لازم است با کمک گرفتن از یک مشاور متخصص ، بررسی های اولیه بررسی شوند. خیلی از اوقات با بررسی اولیه توسط متخصصین ، می بینیم که برخی کارهای دستی را می توان با استقرار سیستم نرم افزاری ، حذف کرد و یا تغییر شکل داد تا با هزینه های بسیار کمتری آنها را انجام داد.

پس باز هم توصیه می کنم قبل از سفارش تولید نرم افزار و یا حتی خرید نرم افزار برای سازمان و یا صنعت خود ، از مشاورین طراح نرم افزار و یا مشاورین طراح سیستم برای نیازسنجی کمک بگیرید.

بعداز نیازسنجی

بعداز نیاز سنجی کارتان بسیار ساده تر خواهد بود. چون راه روشنتر و واضحی در پیش رو دارید. شما الان می دانید که چه انتظارات و توقعاتی از نرم افزارتان خواهید داشت. حالا می توانید با مذاکره و گفتگو با چند تولید کننده نرم افزار ، هم جزئیات قیمت گذاری را دقیقتر بررسی کنید و هم نرم افزار مفیدتر و کاملتری را از آنها بخواهید.

مذاکره برای انتخاب نرم افزار

حالا که می خواهید با تولید کنندگان نرم افزار وارد مذاکره شوید ، لازم است نکاتی را بدانید تا در مذاکره درباره آنها صحبت کنید.

  • آیا نرم افزار تولید شده از سمت تولید کننده ، پشتیبانی دارد ؟ به چه مدت؟

بسیاری از شرکت های نرم افزاری ، نرم افزار تولیدی خود را پشتیبانی ۶ ماهه تا یکساله می کنند. اما ریز جزئیات این پشتیبانی متفاوت است. برخی افزودن فرم های جزئی در نرم افزار را بخشی از پشتیبانی می دانند. و برخی دیگر فقط ایرادات پیش آمده را رفع می کنند. به هر حال گفتگو بر سر پشتیبانی و جزئیات آن در هنگام سفارش و خرید نرم افزار بسیار ضروری است.

از قدیم گفته اند جنگ اول به از صلح آخر

هوشمندسازی هوشمند نرم افزار سازمان ساختمان خانه اداره صنعت صنایع هوش مصنوعی هوشیار هوشمندی استارتاپ استارت آپ سمینار وبینار کارگاه محصول کسب کار bi bms ربات رباتیک سیستم مدارس یکپارچه

  • نرم افزار انلاین (تحت وب) است یا اپلیکیشن (نصب بر روی ویندوز یا …) است؟

امروزه بسیاری از نرم افزارهای تولیدی به صورت آنلاین و تحت وب ارایه می گردند. و تقریبا می شود گفت که دوره اپلیکیشن هایی که می بایست بر روی سیستم رومیزی یا لپ تاپ نصب می شدند، گذشته است.

نرم افزارهای آنلاین وابسته به سیستم عامل (اندروید ، IOS ، ویندوز ، لینوکس و …) نیستند. و می توانند بدون محدودیت در هر سیستمی اجرا شوند.

 

  • آیا نرم افزار تولیدی ، قابلیت ارتقا دارد؟

نکته بسیار مهمی که مدیران کمتر به آن توجه می کنند ، قابلیت ارتقا نرم افزارهاست. اگر نرم افزاری بعداز گذشت ۳ سال از نصب ، قابلیت ارتقا نداشته باشد ، سازمان شما می بایست هزینه های کلانی را برای جایگزینی با نرم افزارهای جدید بدهد. بسیاری از دیتابیس های امروزی می توانند با زبان فارسی کارکنند و قابلیت ارتقا به سایر دیتابیس های دیگر هم برایشان وجود دارد. پس حتما بخواهید که نرم افزارتان طوری طراحی و پیاده سازی گردد که هر زمان نیاز به ارتقا داشت ، با کمترین هزینه و بدون تعویض کامل نرم افزار ، این کار امکانپذیر باشد.

  •  آیا نرم افزار شما هوشمندی لازم برای بهبود کسب و کارتان را دارد؟

در خیلی از نرم افزارهای داخلی که در سالهای گذشته طراحی شده اند ، یکپارچگی کمتر دیده می شود و همین عامل باعث عدم هوشمندی و پایین آمدن کارایی نرم افزار می شود. و همینطور اگر با ابزار هوش مصنوعی آشنا شوید ، می توانید سطح انتظار خود را از نرم افزارتان بسیار فراتر از نرم افزارهای موجود در بازار برده و کارایی آن را چند برابر کنید.

به عنوان مثال فرض کنید که یک فروشگاه پوشاک ، از امکان پردازش تصویر برای پرو مجازی لباس به تن مشتریان خود استفاده کند. به صورتی که مشتری با انتخاب کد لباس در جلوی آیینه ، بتواند لباس را بدون پوشیدن واقعی ، در تن خود و در محیطی که می خواهد آن را استفاده کند ، ببیند.

[quoteBox author_name=”” author_title=”” avatar=”” text_color=”#333354″ name_color=”#295D84″]

برای آشنایی بیشتر با موضوع هوشمندسازی و تفاوت آن با سیستم سازی ، این مقاله را بخوانید :  هوشمندسازی یا سیستم سازی؟

 [/quoteBox]

 

 

جمع بندی

قطعا بحث درباره نحوه انتخاب نرم افزار مناسب به این مقاله ختم نمی شود. ولیکن اگر نکات ذکر شده ، در هنگام خرید و سفارش نرم افزار ، رعایت شود ، بسیاری از مشکلات سیستمی یک سازمان یا صنعت ، برطرف خواهد شد.

 

شما می توانید برای دانستن بیشتر در سمینار یک روزه “چالش انتخاب نرم افزار” شرکت کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای‌ها
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها