فرض کنیم که در یک بازی حساس فوتبال کار به تساوی رسیده و نوبت زدن پنالتی است. اگر دروازه بان در وسط دروازه ایستاده باشد و راست دست باشد، بهترین حالت گل زدن ، می تواند شوت کردن توپ به گوشه پایین یا بالای سمت چپ دروازه باشد.

آیا می توانید برای شوت کردن توپ، بهترین حالت را خیلی دقیق محاسبه کنید. قطعا نمی شود یک همچین محاسبه ای را انجام داد. رفتار یک بازیکن حرفه ای برای گل زدن در پنالتی ، براساس سنجش سریع موقعیت دروازه بان ، چارچوب دروازه ، دانسته های قبلی بازیکن که مربی به او گفته ، توانایی شوت کردن بازیکن پنالتی زن و … است.

شبیه سازی بازی فوتبال

اگر بخواهیم در بازی کامپیوتری ای مثل فیفا، پنالتی زدن را شبیه سازی کنیم، با استفاده از محاسبات ریاضی که دوران دبیرستان و دانشگاه یاد گرفته ایم، امکان محاسبه دقیق را داریم ولی گل زدن در همچین بازی کامپیوتری ای اصلا دلچسب نیست. بازی فیفا ۹۸ را بازی کرده اید؟ در آن بازی ، مکان دقیق به گل نشستن توپ برای شخصی که دسته بازی را در دست گرفته بود، کاملا مشخص بود. واین از کیفیت بازی کم می کرد. البته برای آن سال همین مقدار هم خیلی جالب بود.

ولی از زمانی که استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی در ساخت بازی های کامپیوتری مرسوم شد، حرکت بازیکنان فیفا و نحوه شوت کردن توپ ، دریپل زدن و … خیلی طبیعی تر شد.

در بازی فیفا ۲۰۱۶ که در دستگاه های Xbox ، Sony و … طراحی شده ، مساله پنالتی زدن با هوش مصنوعی حل شده است.

راه حلی جذاب برای ساخت بازی رایانه ای

برای حل این مساله در کامپیوترها (و دستگاه های Game) که فقط صفر و یک را می فهمند ، استفاده از روش های محاسباتی سنتی کاملا بی فایده است.

می توانیم برای حل این مساله از منطق فازی که پاسخ هایی غیرقطعی و تصادفی را تولید میکند ، استفاده کنیم. تا بتوانیم که با یک محاسبه سریع براساس اطلاعات موجود از رفتار دروازه بان حریف ، نوع شوت زدن بازیکن پنالتی زن ، جهت گیری کسی که با دستگاه بازی می کند و … بهترین حالتی که می شود توپ را به سمت دروازه فرستاد ، پیدا کرده و در تصویر بازی ، توپ را به حرکت درآوریم بدون اینکه نقطه دقیق جایگیری توپ در دروازه را مشخص کنیم.

منطق فازی ، بی منطقی جذاب

منطق فازی برخلاف منطق صفر و یک که همه اطلاعات را فقط به صفر یا یک تبدیل می کرد، می تواند از اعدادی بین ۰ تا ۱ برای ذخیره و نمایش اطلاعات استفاده کند. منطق فازی را دکتر لطفی زاده ابداع نموده و در بسیاری از مسایلی که نیاز به انعطاف انسانی دارد استفاده می شود.

منطق فازی و احتمالات

منطق فازی از جهاتی شباهت زیادی به بحث احتمالات دارد. ولی با یک تفاوت اساسی : اگر در یک لیوان آب مقداری سم بریزیم، در بحث احتمالات می گوییم که این لیوان احتمالا ۱۰ درصد سم دارد ( و شاید اصلا سم نداشته باشد) ولی با منطق فازی می توانیم بگوییم که این لیوان حتما ۱۰ درصد سم دارد. و با منطق صفر و یک فقط می توانیم بگوییم که این لیون سم دارد یا ندارد و مقداری برای آن نمی توان تعیین کرد.

منطق فازی و منطق دودویی

می بینیم که منطق فازی را نمی توان با احتمالات و یا منطق صفر و یک همتراز دانست. بلکه منطق فازی مقدار دقیقی را در محدوده صفر و یک تعیین می کند. این مقدار دقیق برای شبیه سازی حرکت های انسان بسیار لازم است.

فرض کنیم که می خواهیم یک دست رباتیک طراحی کنیم به صورتی که بتواند با انگشتانش یک حبه انگور را طوری نگه دارد که له نشود و یک دانه کشمش را طوری نگه دارد که نیافتد.

اگر با منطق صفر و یک (منطق موجود در کامپیوترها و برنامه نویسی ها) این دست را طراحی کنیم ، فقط می توانیم شرط کنیم که مقدار مشخصی (مثلا به اندازه نگه داری انگور) فشار وارد کند و نمی توان فشار انگشتان آن را متناسب با اجسام مختلف تنظیم کرد.

ولی با استفاده از منطق فازی می توان فشار وارده انگشتان دست رباتیک را مقداری بین صفر (بدون فشار) و یک (انگشتان کاملا جمع شده) تنظیم کرد ، به صورتی که بتواند اجسام مختلف را نگه دارد.

منطق فازی آری ، خیر

محاسبات منطق فازی بسیار شبیه به محاسبات ساده احتمالاتی است که در دوره دبیرستان خوانده ایم (یا می خوانید) و اساسا فراگیری آن سخت نیست به شرطی که قبول کنیم منطق فازی با احتمالات متفاوت است. البته در کتاب های منطق فازی ای که تا به حال چاپ شده است ، به دلیل ارایه مثال های محاسباتی تخصصی ، مفاهیم خیلی سخت ارایه شده است که کاملا با روح منطق فازی مخالف است. اگر مطالعه ای بر روی کاربردهای منطق فازی داشته باشید ، مفاهیم آن بسیار ساده و قابل فهم خواهد بود.

 

 

0 0 رای
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها