سیستم خبره در کسب و کار

سیستم خبره همان کار افراد خبره را در یک زمینه خاص و مشخص انجام میدهد.

بسیاری از کارهای قابل انجام توسط انسان ، کارهایی است که به صورت روتین و تکراری و گاها با درصدی تغییرات هستند. به عنوان مثال یک تعمیرکار برای حل مشکل اتومبیل از روال های مشخصی استفاده می نماید به این شکل که با درک علایم موجود مثل صدای تسمه، می تواند تشخیص دهد که کدام تسمه خودرو مشکل دارد و با دیدن وضعیت ظاهری تسمه یا علائم جانبی آن، تشخیص می دهد که آیا تسمه نیاز به تعویض دارد یا خیر.

یا به عنوان مثالی دیگر یک پزشک برای تشخیص بیماری یک فرد بیمار، با مشاهده و درک علایم حیاتی و آزمایشگاهی، می تواند نوع بیماری و شدت آن را تشخیص داده و راه درمان را ارایه کند.

به چنین افرادی که با داشتن آگاهی و دانش در موضوعی خاص می توانند راه حل یک مساله را پیدا کنند، فرد خبره گفته می شود.

امروزه با استفاده از شاخه از علم هوش مصنوعی به نام سیستم خبره ، سیستم هایی را ساخت که به جای افراد خبره ، علایم را تشخیص داده و با داشتن آگاهی و دانش فرد خبره، راه حل مساله را پیدا کنند.

آگاهی و دانش اولیه در سیستم خبره

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

اولین قدم برای داشتن یک سیستم خبره ، داشتن آگاهی و دانش لازم در حد یک فرد خبره در زمینه کاری مورد نظر است.

مثلا یک سیستم خبره که برای صدور حکم حقوقی افراد در یک سازمان استفاده می شود، می بایست دارای اطلاعاتی درباره قوانین پرداخت حقوق ، قوانین بیمه ، شرایط کاری مختلف محیط مربوطه ، شغل های موجود در آن محیط و … باشد.

این دانش از طریق بررسی نحوه انجام کارهایی که قبلا برای صدور حکم حقوقی توسط فرد خبره انجام می شده است ، بدست می آید.

یکی از روش های بسیار مفید به دست آوردن دانش لازم برای سیستم خبره ، مصاحبه با افراد خبره است. البته باید به این نکته دقت کرد که ممکن است فرد خبره براثر تجربه فراوان و عدم دقت کافی به جزییات، ناخواسته یکسری از اطلاعات جزیی که در سیستم خبره بسیار کارآمد هستند را ارایه نکند. همینطور اگر فرد خبره احساس کند که با وجود سیستم خبره جایگاه کاریش متزلزل می شود، ممکن است که همکاری لازم را انجام ندهد.

 

داده های ورودی در سیستم خبره

بخش بعدی سیستم خبره حافظه کوتاه مدت یا حافظه کاری است که اطلاعات و داده های فعلی را در خود ذخیره می کند. این اطلاعات همان مشاهدات یا درک علایم محیطی است که یا توسط کاربر به سیستم وارد می شود و یا توسط سنسورهای لازم مثل سنسور دما، صدا و …

از این اطلاعاتی که در حافظه کوتاه مدت یا حافظه کاری ذخیره شده اند برای درک محیط و عوامل تاثیرگذار بر روی عملکرد سیستم خبره استفاده می شود.

 

موتور استنتاج یا مغز سیستم خبره

در هر سیستم خبره ای یک مرکز متفکر به مانند مغز انسان وجود دارد که به با داشتن دانش اولیه و به دست آوردن اطلاعات حافظه موقت(حافظه کاری) ، و ترکیب و تحلیل این اطلاعات ، می تواند در باره چگونگی انجام کاری که به آن محول شده ، تصمیم گرفته و آن را اجرا کند.

به عنوان مثال در سیستم خبره موجود در اتوموبیل های امروزی، با به وجود آمدن یک مشکل در سیستم ترمز ماشین، سیستم خبره با درک علایم محیطی (مثل صدای ناهنجار ترمز ، یا تاخیر در ترمز کامل ، یا میزا روغن ترمز موجود) و با داشتن آگاهی درباره وضعیت سلامت سیستم ترمز (که این سیستم در هنگام داشتن سلامت کامل باید چگونه باشد) ، تشخیص می دهد که لنت ترمزها باید تعویض گردند. و این مشکل و راه حل آن از طریق مانیتور موجود در اتوموبیل ، به اطلاع راننده رسانده می شود. و حتی با تعویض نشدن لنت ها در مدت زمان مثلا ۴ روز ، سیستم خبره عیب یابی خودرو ، اجازه روشن شدن خودرو را نمی دهد.

نحوه کارکرد موتور استنتاج

برای اینکه یک سیستم خبره بتواند مثل مغز انسان رفتار کند می بایست بتواند به کمک اطلاعات حافظه موقت و تحلیل دانش قبلی خود، این دو را ترکیب کند و یا از روی اطلاعات فعلی به دانش قبلی و یا بلعکس ، حرکت کرده و راه حل جدید را برای حل مساله به دست آورد.

در سیستم های خبره برای بدست آوردن نتایج و اجرای آن، راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام برای مسایل خاصی استفاده می گردند.

به عنوان مثال برای تشخیص بیماری ، از استدلال استنباطی (روش کل به جز) که یکی از ساده ترین روش هاست استفاده می شود. یعنی مساله در حالت کلی به سیستم وارد می شود و با مشخص شدن سایر جزییات تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

 

کاربرد سیستم خبره

سیستم های خبره برای حل مسایلی استفاده می گردد که اولا جزییات آن مشخص باشد.(مثل تشخیص بیماری از روی علایم حیاتی)

دوما قابل استدلال در یک زمینه خاص و مشخص باشد. یعنی اینکه دارای گستردگی زیاد و نامشخصی نباشد. مثلا برای خبره کردن یک سیستم مدیریت یکپارچه کسب و کار که دارای زیر سیستم های مختلف مثل حقوق و دستمزد ، حسابداری ، انبارداری و… است، اگر بخواهیم برای هرکدام از زیر سیستم ها یک سیستم خبره با اطلاعات و دانش لازمه بسازیم امکان پذیر است ولی برای کل سیستم مذکور امکان داشتن فقط یک موتور استنتاج امکانپذیر نیست.

بنابراین در هر سیستم دستی یا مکانیزه ای که دارای جزییات مشخص و مسایلی روشن و واضح باشد ، می توان از سیستم خبره برای انجام کارهای مستمر و مداوم استفاده کرد.

مزایای سیستم خبره

سیستم خبره با فرد خبره تفاوت هایی دارد که استفاده از آن را مقرون به صرفه می کند.

  • خستگی ناپذیری و همیشگی بودن
  • یکنواختی در میزان دقت (میزان دقت هر چه مطلوب باشد برای هر سیستمی جداگانه تعیین می شود)
  • قابل جایگزینی سریع
  • فنا ناپذیری
  • قابل استفاده در هر مکانی (حتی مکان هایی که انسان قادر به کار کردن نیست)
  • و …
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.