هوشمندسازی کسب و کار یا کسب و کار هوشمند

هوشمندسازی کسب و کار   یا    کسب و کار هوشمند

کسب و کارهای هوشمند ، نهایت هوشمندسازی کسب و کارهاست. به این معنی که با استفاده از ابزار و راه کارهای هوشمند ، شکل انجام کارها را به صورت کامل هوشمند تغییر می دهیم.

اما سوال اساسی در هوشمندسازی کسب و کارها این است که آیا واقعا برای هوشمندسازی لازم تا شکل سنتی یک کسب و کار را به صورت کامل تغییر دهیم.

قطعا برای خیلی از کسب و کارهای ایرانی ، نیازی به تغییر شکل کامل کسب و کار نیست. بلکه کافی است تا بخشی از کسب و کار را هوشمند کنیم تا بتوانیم از سودمندی بیشتری بهره ببریم.

 

 

  برای دانلود فایل صوتی کافیست اینجا کلیک کنید (حجم ۵MB) 

  برای دانلود فایل Pdf کافیست اینجا کلیک کنید  

این فیلم را ببینید : چه کسب و کارهایی باید هوشمند شوند؟

 متن فایل صوتی اولین رادیو هوشمندی

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

بزرگواران سلام . من محسن حسنی ، مشاور و مدرس هوشمندسازی کسب و کار هستم از مجموعه هوشمندسازی ، جایی که سعی مکنیم تا با هوشمندسازی کسب و کارهای مختلف ، رشد اقتصادی بهتری رو برای کشورمون به وجود بیاریم. و شما در حال گوش دادن به اولین فایل از سری فایل های رادیو هوشمندی هستید.

در اولین قسمت از رادیو هوشمندی ، در مورد تفاوت هوشمندسازی کسب و کار و کسب و کارهای هوشمند برای شما صحبت میکنم.  اگر ما تفاوت این ها رو در ابتدای راه هوشمندسازی بدونیم ، می تونیم خیلی بهتر ، از ابزارها و راه کارهای هوشمند در بالا بردن بهره وری کسب و کارمون استفاده کنیم.

کسب و کار هوشمند به معنی ایجاد کسب و کاریه که کاملا  براساس روش های هوشمند روز دنیا انجام بشه. مثل اسنپ ، زودفود و دیجی کالا .

اینها کسب و کارهایی هستند که برای ارتباط با مشتری نیاز به ارتباط فیزیکی ندارند. و مشتری هم به راحتی با ابزارهای هوشمند با این کسب و کارها ارتباط برقرار میکنه. چون می تونه در وقتش و هزینه هاش صرفه جویی زیادی داشته باشه.

اما هوشمندسازی کسب و کار ، برای تقویت کسب و کارهای سنتی انجام میشه. به صورتی که شکل کلی کسب و کار به همون حالت سنتی خودش باقی می مونه و فقط برای انجام بعضی از اموراتش ، از ابزار هوشمند استفاده می کنه. مثل فروشگاه های زنجیره ای رفاه و شهروند که شکل سنتی فروشگاه فیزیکی خودشون رو حفظ کردن ولی با استفاده از ابزار هوشمند ، می تونن اطلاعات مشتری ها و خریدهاشون رو جمع کنند و با تحلیل سیستمی این اطلاعات ، تصمیم های بهتری برای فروش بیشتر بگیرند.

اینکه چه کسب و کاری باید به چه شکلی هوشمند بشه ، کاملا بستگی به نوع کسب و کار ، نوع محصول و خدماتش و همینطور بستگی به نظر و نیاز مشتریاش داره.

مثلا من برای خریدهای عمده ترجیح میدم با دختر کوچیکم به فروشگاه های زنجیره ای بریم. چون هم خرید انجام میدم و هم دخترم رو به گردش در فروشگاه و بازی با چرخ های خرید میبرم.

اما برای سفر درون شهری ، ترجیح میدم که در سریع ترین زمان و با دقت بالا و همینطور هزینه کمتر از نرم افزارهایی مثل اسنپ استفاده کنم.

پس مدیر هر کسب و کاری باید ببینیه که مشتریاش چطور راضیترند و اینکه چطوری هزینه های کمتری رو برای ارایه محصول یا خدماتش به دوش مشتری میذاره.

ایده اسنپ (تاکسی اینترنتی) از نیاز مشتری ها به صرفه جویی در وقت و هزینه استفاده کرده و با حذف دفتر فیزیکی از مسیر ارتباط مشتری با راننده ، تونسته وقت و هزینه مشتری رو در سفر درون شهری کم کنه.

یا اینکه فروشگاه رفاه تونسته با ایجاد یه محیط فیزیکی خیلی خوب ، مشتریاش رو جذب کنه.

در نهایت برای اینکه تصمیم درستی برای هوشمندسازی کسب و کارمون بگیریم ، لازمه که اولا تفاوت هوشمندسازی کسب و کار با کسب و کار هوشمند رو بدونیم و بعدهم ابزار و راه کارهای هوشمند رو بشناسیم.

چرا این مقاله را نمی خوانید :    هوشمندسازی چیست؟

ممنونم که در این بخش از رادیو هوشمندی بامن همراه بودید. تا بخش بعدی رادیو هوشمندی خدا نگدار شما همراهان عزیز.

 

  برای دانلود فایل صوتی کافیست اینجا کلیک کنید (حجم ۵MB) 

  برای دانلود فایل Pdf کافیست اینجا کلیک کنید  

 

محسن حسنی

About

از وقتی که فهمیدم رسالتم در این دنیا آموزش دادنه ، همه تلاشم رو می‌کنم که بهترین زندگی خودم باشم. و بتونم به دیگران کمک کنم تا بهترین زندگی خودشون باشن. هر کسب و کاری که توی این دنیا داریم ، مهمه و باید به بهترین شکلی که می ‌تونیم انجامش بدیم. با من همراه باشید اگر می‌خواهید کسب و کارتون ، حال تون رو خوب کنه.

شما همچنین می‌توانید ...

One thought on “هوشمندسازی کسب و کار یا کسب و کار هوشمند

 1. احسان

  تیر ۲۹, ۱۳۹۶ at 8:56ق.ظ

  موفق و نامدار باشید
  استاد!

 2. امين دولت شاه

  تیر ۲۹, ۱۳۹۶ at 6:57ب.ظ

  سپاس فراوان جناب حسنی. ایده خوبیه رادیو هوشمندی. گوش دادن فایلهای کوتاه راحت تر از خواندنمطالب هست. هرچند که مطالب سایت شما آنقدر مفید و جذاب هستن که باید خوانده شوند.
  موفق باشید.

 3. مشایخ

  مرداد ۱, ۱۳۹۶ at 4:13ق.ظ

  استاد حسنی بزرگوار
  امیدوارم موفق باشید
  کارزیبایی است

پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای نام و ایمیل مورد نیاز است